برخی عادت دارند که بلند بلند اهدافشان را به دیگران بگویند، به راستی که عادت بدی است.

وقتی شما اهدافتان را بلند بلند به همگان اعلام می کنید بسیاری از قوانین کائنات مثل چشم زخم را فراخوان می نمایید.

علاوه بر موارد بالا، شما با فریاد زدن اهدافتان، خود را در یک محیط رقابتی قرار می دهید که با سکوت راحتر می توانستید بر روی فتح هدف تمرکز نمایید.

اغلب کسانی که موفقیت تدریس می‌کنند، می‌گویند اهدافتان را بلندبلند به دیگران بگویید و این در حالی است که ما ایرانی‌ها به قانون چشم‌زخم اعتقاد داریم  و در کلام‌الله مجید سوره قلم آیات 51 و 52  صراحتاً آیه‌ به چشم‌زخم تخصیص داده‌شده است.

وَإِن یکادُ الَّذِینَ کفَرُ‌وا لَیزْلِقُونَک بِأَبْصَارِ‌هِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکرَ‌ وَیقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ وَمَا هُوَ إِلَّا ذِکرٌ‌ لِّلْعَالَمِینَ

و آنان که کافر شدند، چون قرآن را شنیدند چیزی نمانده بود که تو را چشم بزنند، و می‌گفتند: «او واقعاً دیوانه‌ای است.» و حال آنکه [قرآن‌] جز تذکاری برای جهانیان نیست.

از طرفی بیان کردن اهداف به دیگران، احتمال اینکه بتوانید به مقاصد بزرگ‌ترتان دست پیدا کنید را کاهش می‌دهد.

نشریه کارآفرین در مقاله‌ای به موضوع تعیین هدف‌ها و در میان گذاشتن آن با دیگر آن پرداخته است. برخلاف آنچه تاکنون در ذهن داشته‌ایم به اشتراک گذاشتن هدف‌ها و اعلام عمومی یک کار، قبل از اینکه آن را به انجام برسانید به‌احتمال‌زیاد به ضررتان تمام می‌شود.

آیتیکن تانک، کارآفرینی و مؤسس شرکت JotForm در این مقاله به تشریح این موضوع اشاره داشته و به ارائه راهکارهایی پیشنهادی می‌پردازد.

توجه شمارا به بخشی از ترجمه این مقاله جلب می‌کنیم:

 

تاج سه‌قلو جایزه نهایی مسابقه اسب‌های اصیل در آمریکاست. برای به دست آوردن این عنوان افسانه‌ای، اسب و سوارکار باید در دربی کنتاکی میان پرکینزاستیکس و بلمونت استیکس شرکت نماید. سال 2008 یکی از اسب‌ها به نام بیگ براون دو مسابقه اولش را برده و تا رسیدن به تاج، چهار امتیاز از رقبایش جلوتر بود.

چند روز قبل از مسابقه نهایی مربی‌اش ریک دوترو درحالی‌که خودش را برای پیروزی نهایی آماده می‌کرد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت:

وقتی به اسم‌های رقیب نگاه می‌کنم به نظرم نتیجه نهایی همین حالا مشخص است. وقتی آن‌ها را با اسبان خودمان مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که او باید این مسابقه را ببرد.

در آن مسابقه نهایی، بیگ براون بعد از بقیه به خط آخر رسید و اسب دیگری با امتیاز بسیار بالاتر، تاج را از آن خود کرد.

اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد هیچ‌وقت جذاب نیست؛ اما کلماتی که دوترو قبل از مسابقه به زبان آورد مثال زنده‌ای است که باقی ماند.

این مثل را باید به خاطر داشت: قبل از این‌که جوجه‌ها سر از تخم بیرون بیارن، رویشان حساب نکنید (جوجه را آخر پاییز می‌شمارند)

 

جنبه های بسیاری برای نگفتن اهداف به دیگران وجود دارد که نگفتن اهداف عین منفعت است.

در کتاب جادوی رهبری خاکستری در بخش مقدمات رهبری اشاره داشتم که گاهی سکوت لازمه عملی گرانبار است. 

این در حالی است که امر سکوت برای خیلی از افراد جامعه علمی بسیار دشوار است. وقتی شما سکوت را فرا می گیرید در شناخت درونی خود بیشتر کنجکاو می شوید و سفر درونیتان آغاز می گردد.

سکوت دنیای ناگفته هاست و از طرفی بیشتر کسانی که خود را به سمت سکوت سوق می دهند، انسان های عملگراتری نسبت به دیگران خواهند بود.

در سکوت، عمق عقل و اندیشه بیشتر می شود و به واسطه ان عمق حکمت نیز افزایش می یابد.

اگر از نکته موردنظر بگذریم، می‌توان نکته ظریف‌تری را از آن آموخت که باید موردتوجه کارآفرینان و مؤسسات و شرکت‌ها قرار گیرد.

قبل از اینکه هدف‌هایتان را با دیگران به اشتراک بگذارید کمی فکر کنید.

توصیه آخرم به عنوان نویسنده کتابهای رهبری این است، همیشه طوری عمل کنید که تنها حرفی که می خواهید بزنید، کیش و مات باشد.

 

ویراستاری مقاله توسط آقای الفبا

این مطلب چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.6 / 5. شمارش آرا: 5

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.