1. با قلم و کاغذ دوست باش:

در اکثر کسانی که برای مشاوره به آقای الفبا رجوع می کنند متوجه شدم خلعی بنام یادداشت کردن وجود دارد. با اینکه از آنها می خواهم با قلم و کاغذ انس بگیرند، اغلب تعداد کمی هستند که از این فرمول به عنوان یک ارزش افزوده در زندگی خود بهره می برند.

همیشه نصیحت استادم آرش مظفریان در زمانیکه دوره های حرفه ای سیسکو را می گذراندم را فراموش نمی کنم. می فرمود: محمد، اگر بر روی کاغذ اشتباه کردی نهایت یک ورق کاغذ به سطل آشغال می رود نه بودجه یک سازمان را.

2. با قوی ترین توان خود به مشاوره و راهنمایی بپردازید:

مشتریان، مشاوران موثر را برای تخصص و مشاوره قوی شان به خدمت می گیرند، توسعه درخواست های مشتری را حتما در یک اکسل و یا کاغذ بررسی کنید و بر روی آن تمرکز نمایید، وقتی که شما به عنوان رهبر در چندین محیط اقدام به مشاوره می نمایید، این مستندهای مکتوب کمک بزرگی برای شما خواهد بود.

3. شما نرسیده اید و نخواهید رسید:

همیشه در حوزه مشاوره خود، جدیدترین آموزش ها را فرا بگیرید. صنعت به سرعت رشد می کند. بنابراین به محض قطع یادگیری، خود را منسوخ شده بدانید. رهبران کسب و کار همه چیز را نمی دانند، اما آنها می دانند که چه چیزی را نمی دانند و در کجا باید آن را بهبود بخشند.

4. معتقدم مشاوره یک کار تئوری نیست بلکه یک کار عملی است:

هر سیستمی حال فکری یا فیزیکی می تواند به طور بدی ایفا شود، اما رهبران متخصص و موثر می توانند هر سیستمی را بر اساس قسمت مثبتش بکار ببندند. نکته کلیدی این است که بدانید کی قوانین را دنبال کرده و چه زمانی آنها را بشکنید.

5. حاشیه ساز نشو:

اکثر مدیران و پرسنل هر سازمانی در حاشیه زندگی کردن را دوست دارند و حتی تصمیماتشان بر اثر حرف مردم صورت می پذیرد، دقت کن که با موج آنها همراه نشی.

6. فقط مشکل را حل کن:

کار اصلی رهبر تمرکز بر روی حل مشکل است. رهبر ممکن است یک یا چند راه حل برای یک مشکل را پیشنهاد دهد، اما باید دقت داشته باشد که راه حل ارائه شده برای تجارت و بقاء مشتریان مناسب باشد.

7.  هر شخص و ابزاری هدف خود را دنبال می کند و نباید برای همه چیز استفاده گردند:

هیچ شخص یا تکنولوژی بهتر یا بدتر نیست، مگر اینکه سوال “برای چه هدفی؟”  را به شایسته ترین وجه پاسخ دهید.

8. در امر مشاوره و رهبری بیزینس،  مشتریان مهم هستند و آن ها جزو تجارت شما محسوب می شوند:

همیشه کار درست را با مشتریان خود انجام دهید، زیرا موفق ساختن آنها عملی است که شما را موفق می سازد.

9. هر شخصی و هر مشتری ارزش نگه داشتن ندارد:

هر بیزینسی، بیزینس مفیدی نیست، شما به دقتی احتیاج دارید که انتخاب نمایید تا چه اشخاصی باید در مسیر اهداف، با شما همراه شوند. فراموش نکنید که هر کسی لیاقت دریافت مشاوره ارشد را ندارد.

10. هر کاری را انجام ندهید:

برخی را دیده ام برای اینکه خود را اثبات کنند، به هر کاری تن می دهند، هر کاری را انجام ندهید و برخی از کارها را رها کنید تا بیزینس و مشتری بیشتری به سراغتان بیاید.

11. به شهرتت اهمیت بده:

مهارت هاست که کارو شغل را انجام میدهد، اما شهرت است که کار و شغل را به همراه خواهد داشت، پس با بهبود توانایی های خود، به ساختن شهرت خود توجه بیشتری نمایید.

12. تنها به خودت تکیه کن:

اکنون کسی برای شما وقت ندارد و کسی هم برای شما زمان اختصاص نخواهد داد، قانون مهم یک رهبر این است که به خودش تکیه کند و اشتباهاتش را بپذیرد و خود را برای سود بیشتر سازماندهی نماید و مبارزه را فقط کمی به تعویق بیاندازد.

13. خود را رها کن زمانیکه انضباط فکریت بهم می ریزد:

به عنوان یک متخصص در چالش های بسیاری قرار خواهید گرفت و هرگز نمی توانید بهترین راه حل را خلق و یا انتخاب کنید. گاهی زمان به وفق مراد نیست. شما تمام ساعات کاری را نمی توانید کار کنید. به خودتان هم اجازه اشتباه کردن را بدهید. بنابراین در صورت انجام اشتباه آن را خواهید پذیرفت.

به خودتان اجازه زندگی دهید و زندگی کردن را اولین قانون خود بنمایید، بنابراین شما چیز ارزشمندی برای کار کردن خواهید داشت.

14. موفقیت نیازمند اعتماد دو طرفه می باشد:

اگر می خواهید مشتریانتان را موفق نمایید، باید به آنها اعتماد کنید و اگر مشتریانتان موفقیت را می خواهند، باید به شما به عنوان یک مشاور موثر اعتماد کنند، اعتماد دو طرفه نیازمند کارگروهی و زمان است. 

15. سیاست را با صداقت خلق کنید و هر واقعیتی را به زبان نیاورید:

رهبران موثر انرژی را از سطح دل به مغز هدایت می کنند و اگر صلاح بدانند بر زبان جاری می کنند، وقتی به عنوان یک رهبر، الهام بخش دیگران می شوید، کلمه کلمه حرفتان خریدار پیدا می کند.

16. مراقب خود و بیزینس خود باشید:

هیچ کس جز خودتان، مراقب شما و بیزینستان نخواهد بود. اجازه ندهید کسانی که به عنوان مشتری به شما رجوع می کنند به پرداخت های مالی دیر هنگام عادت کنند.

17. اگر مشاوره رهبری و بیزینس خود را برای پول انجام می دهید، اعتراف می کنم که شما یک بیمار روانی هستید یا در آینده خواهید شد.

پول مهم است اما جریان آن غیر قابل پیش بینی است.

18. تعیین هدف و کار بدون قرارداد هر دو مانند چتر بازی بدون چتر است:

شاید در حال پرواز هستید و از آن لذت می برید، اما پایان خوبی نخواهید داشت. اگر حتی در برخورد با اهدافتان، با خودتان قرارداد ندارید، هم اکنون شروع به تنظیم قرارداد با خود و مشتریانتان نمایید.

19.  به خودت مشاوره بده.

ما مشاورین اغلب تمرکزمان روی مشکلات مشتری هایمان است، بنابراین نصیحت ها و قوانین خودمان را فراموش می کنیم. به صورت دوره ای از کار عقب کشیده و به خود و تجارتتان مانند یک مشتری نگاه بیندازید. به آنها چه خواهید گفت؟

20.  هر اصل مشاوره ای اشتباه است به جز این مورد:

“اشتباه” یک لغت بسیار قوی است و به شما کمک می کند تا با دقت بیشتری نکاتی را در مشاوره خود ایجاد نمایید. همه مشاوره ها همیشه درست نیستند. موقعیت ها متفاوت می باشند. در هنگام بکار بستن قوانین عقل خود را بکار بیاندازید!