نام فیلم: نام : 12 مرد خشمگین ( 12 Angry Men )

موضوع : جنایی ، درام
مدت زمان: 90 دقیقه
سال انتشار : 1957
کارگردان : Sidney Lumet

~~~~~~~~

بازیگران : Henry Fonda ، Lee J. Cobb ، Martin Balsam

~~~~~~~~

12 مرد خشمگین ( 12 Angry Men ) فیلمی آمریکایی است. این فیلم در سال 1957 انتشار داده شده است. این فیلم در ژانرجنایی و درام ساخته شده است.

جوانی هیجده ساله از اهالی امریکا لاتین متهم به قتل پدرش گردیده است. شواهد نشان می دهد او با ضربات متعدد چاقو پدر خود را به قتل رسانده است ، گرچه نوجوان که به نظر ضعیف و افسرده حال می رسد این اتهام را قبول ندارد. با این حال وجود چاقویی در محل وقوع حادثه که متعلق به نوجوان مذکور است و او ادعا می کند آن را مدتی قبل گم کرده و خبری هم از محل آن نداشته است، به عنوان مدرک جرم، دلیلی برای مجرم شناختن او از سوی دادگاه شده است.

حال دوازده مرد از طبقات مختلف اجتماعی به عنوان اعضای هیئت منصفه دادگاه ، مأمور تصمیم گیری نهایی درباره این پرونده شده اند. اگر آنها فرد متهم به قتل را محکوم نمایند، وی باید روی صندلی الکترونیکی اعدام شود. در فرآیند رأی گیری یازده نفر از اعضای هیئت منصفه رأی به محکومیت و در نهایت اعدام نوجوان می دهند. اما در این بین یک نفر از آنان یعنی آقای دیویس ( با بازی درخشان هنری فوندا ) رأِی بر بی گناهی متهم می دهد که این کار او باعث می شود تا دیگران را درنهایت وادار به شنیدن دلایلش در گرفتن این تصمیم کند. با پیشروی ماجرا در اتاقی که اعضای هیئت منصفه آن در فضای عصبی مشغول بحث و بررسی پرونده هستند، قصه فیلم شکوفا می شود و به صورت مطالعه ای استادانه درباره شخصیت های پیچیده ای در می آید که به عنوان عضو هیئت منصفه می خواهند رأی نهایی را صادر کنند. پس زمینه اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی هریک از این اعضا، باعث واکنش های مختلف آنان در زمان حال می شود. در چنین موقعیت و اوضاع و احوالی است که آقای دیویس تلاش می کند بقیه همکارنش را متقاعد کند که رأی آنها اهمیتی حیاتی دارد و نباید براحتی درباره آینده و زندگی دیگران تصمیم بگیرند و سرانجام موفق به عملی کردن اعتقاد درونی خود می شود.

سينمايي «دوازده مرد خشمگين» از همان ابتدا مخاطب را به خود جذب می کند. هر كدام از دوازده عضو هيات منصفه در همان حين كه به بيننده معرفي مي‌شوند به خودشان نيز معرفي مي‌شوند. براين اساس‌ آشنايي با هركدام از شخصيت‌ها، در ابتداي فيلم مدتي نسبتا طولاني زمان می برد.  هركدام از اين كاراكترها ويژگي‌هايي كاملا منحصر‌به فرد خود را دارند.

عکس 12 مرد خشمگین پشت میز

12 مرد برای تعیین گناهکار یا بی گناه بودن یک جوان جمع می شوند. موضوع گرد آمدن ۱۲ نفر دور یک میز برای قضاوت یک متهم، دستمایه‌ای است برای بیان موضوعی کلی‌تر که چگونه یک نفر که قدرت رهبری را به دست می گیرد و به روشنایی حقیقت پی برده است می‌تواند ۱۱ نفر دیگر را با خود همسو کند.

۱۲ مرد به اتاقی وارد می‌شوند که گرمای قضاوت زود هنگام و گمراهی، آن‌ها را از همان ابتدا کلافه کرده است. هرکس با رفتاری که از خود نشان می‌دهد به خوبی معرف خود است. یکی به فکر مسابقه بیس بالش است و آسوده به‌جای صندلی، روی میز می‌نشیند. دیگری مشغول خواندن آگهی‌های روزنامه می‌شود.

گویی رفتاری که هریک از آن‌ها در درجه اول از خود نشان می‌دهند، موجب نوعی قضاوت در ما نیز می‌شود. ما به عنوان سیزدهمین نفر در این اتاق حاضریم تا رفته رفته داستان را از دید لیدرشیپ دنبال نماییم.

نکته های لیدرشیپ و مدیریتی جذابی در ارتباط با فیلم 12 مرد خشمگین وجود دارد که با هم به آن ها می پردازیم.

در ابتدا گفته می شود که باید 12 رای همسان داشته باشند، مگرنه قاضی پرونده را به هیات منصفه دومی خواهند کشید. از 12 نفر 11 نفر به گناهکار بودن پسر رای می دهند و فقط یک نفر مبارزه جهت اثبات بی گناهی آن پسر را به جان می خرد.

 

ابتدای فیلم مشاهده می شود که فردی اعتراف می کند کل جلسه دادگاه خواب بوده و در انتها تنها رای بیگناهی متهم به او وابسته می شود که به سختی رای خود را از گناهکار به بی گناه تغییر می دهد. نشان می دهد که حاضر است به خاطر غرورش جوانی بیگناه را قربانی نماید و اینکار برایش عین آب خوردن است.

فیلم نکاتی را عنوان می‌کند که امید بخش است. هنری فوندا شخصیتی است که تنها می‌گوید باید برای مسئله‌ای به این مهمی قدری بیشتر بحث کرد. او نه مطمئن است که متهم گناهکار است و نه بی‌گناه، بلکه تنها می‌خواهد مسئولیت پذیر باشد و برای یافتن حقیقت تمام تلاش خود را بنماید.

همین عقیده خود چراغ مسیر را برای دیگر کسانی که بخواهند او را همراهی کنند روشن می‌سازد. جالب است که تمام معماهای فیلم را هنری فوندا حل نمی‌کند. به‌عنوان مثال فرضیه امکان‌پذیر نبودن دویدن یکی از شاهدان یا عینکی بودن شاهد دیگر را دو مرد دیگر بیان می‌کنند که نقش بسزایی در روشن شدن حقیقت دارد.

هنری دلایلی قانع کننده می آورد که ممکن است پسر بچه بی گناه باشد.

  1. وکیل پسر تسخیری است و هیچگونه تلاشی برای بی گناهی وی نمی کند.
  2. چاقوی مشابهی از جیبش در می آورد و به اعضا نشان می دهد که ممکن است چاقو مشابه بوده باشد.

دلیل سومی هم می آورد که پیرمرد شاهد شهادت دروغ داده و شخص دومی از اعضا را تحت تاثیر قرارداده و با او در کل فیلم همراه می شود. در انتها موفق می شود که دلایل را رد نماید و بی گناهی پسر را در همان اتاق 12 نفره به اثبات برساند.

از جنبه های مثبت فیلم مسخره بازی فردی است که نگران مسابقه بیس بالش است. زمانیکه هنری فریضه دویدن پیرمرد لنگ را به چالش می کشد او به حالت بی تفاوت آهنگ لورل و هاردی را با دهان خود به صورت عالی می نوازد. هدف او مسخره کردن هنری است. اما هنری با جدیت تمام هدف خود را دنبال می نماید

فیلم پر از فراز و نشیب های زیادی در حوزه لیدرشیپ و توسعه فردی است. حتی چند بار اشاره می شود که احساسات شخصی را کنار بگذارند.

و در آخر، بدون اینکه اعضا متوجه شوند وارد تکنیک طوفان ذهنی شده اند. هدف از این طوفان فکری اثبات بی گناه یک پسر بچه 18 ساله است که متهم به قتل پدرش می شود.

 

آقای الفبا شما را به تماشای فیلم 12 مرد خشمگین ( 12 Angry Men ) در وب سایت خود دعوت می نماید

منبع: زوم جی

این مطلب چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.2 / 5. شمارش آرا: 14

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.