از وقتی که بیشترین زمانم را به ارشدترین مباحث رهبری اختصاص داده ام، از بین کسانی که برای توسعه رهبری سازمانشان برای مشاوره به نزدم مراجعه نمودند، خارج از نوع صنعت و کاری که انجام می دهند و تعداد پرسنلی که برای آن ها کار می کنند، 10 اصل رهبری زیر برای تمام آن ها اثرگذار بوده و مخرج مشترک تمامی آنان است.

1. رهبران مؤثر، رهبری می کنند در حالی که دیگران فقط مدیریت انجام می دهند:

بین رهبری و مدیریت اختلاف زیادی وجود دارد. رهبران به جلو نگاه می کنند و امکاناتی که آینده ممکن است برای تعیین مسیر هدایت به آن ها نشان دهد را دنبال می کنند. در حالی که مدیران نظارت و تنظیم کار روزمره را به طور منظم چک و همیشه با اتکا به تجربه های گذشته خود اطمینان حاصل می کنند که اهداف فعلی برآورده شوند. رهبران مؤثر رهبری می کنند در حالی که بهترین رهبران، هم  رهبری  می کنند و هم مدیریت  تیم های  مدیریتی خود را در دست دارند.

 

2. بهترین رهبران الهام بخش عمل می کنند:

هنگامی که مسیر تعیین می شود، بهترین رهبران آینده ای را برای فردا آماده کرده و تلاش می کنند که همکاران خود را بصورت الهام بخش برای رسیدن به آن ترغیب نمایند؛ و این کار را با “اقدام الهام بخش” و “اعتماد به نفس و ایجاد تعهد” برای کسانی که به آن ها وظیفه ای می سپارند، را انجام می دهند.

 

3. بهترین رهبران “زندگی باهم دیگر” را به عنوان راه زندگی ترویج می دهند:

رهبران مؤثر به شدت بر روی عبارت “ما هستیم” تأکید و آن را به عنوان راه زندگی ترویج می دهند. حتی بهترین رهبران به مشتریانشان کمک می نمایند تا آن ها در رقابتی پیروز شوند و در آخر پیروزی را باهم جشن می گیرند.

 

4. بهترین رهبران هرگز تنها کار نمی کنند:

بهترین رهبران از عمد رفاقت و همکاری را در مدیریت تیم خود تزریق می کنند تا ایجاد نتایج خارق العاده ای را در تیمشان شاهد باشند و حتی گاهی خود قسمتی از کار را به عهده می گیرند، در حالی که مدیران حتی حاضر نیستند دستان خود را در کاری کثیف کنند.

 

5. بهترین رهبران همیشه از درون رهبر می سازند:

رهبران مؤثر همیشه روی استعدادها سرمایه گذاری می کنند و همیشه دنبال این هستند که رهبرانی مؤثر را با توجه به نیروی درونی کارکنانشان تربیت کنند. رهبران مؤثر همیشه می خواهند شبکه ای از رهبران مؤثر تربیت نمایند تا بتوانند در فعالیت های مؤثر از آن ها بهره جویند.

 

6. بهترین رهبران مسائل “دشوار” را حل می کنند:

بهترین رهبران دنبال مقصر نیستند، بلکه به دنبال جنبه های مثبت مسیر هستند و به شناسایی و تنظیم آن مسیر می پردازند و از تغییر هراسی ندارند. همیشه آماده اند تا سفری را آغاز نمایند و همیشه زمان خود را به “مفاهیم واقعی” اختصاص می دهند و از دهن بینی و دیگر موارد این‌گونه ای به شدت پرهیز می نمایند.

 

7. بهترین رهبران خطرات تحصیلی را می پذیرند:

ریسک بخشی از رهبری است و ازآنجاکه رهبران مسئولیت پذیر هستند و انجام ریسک مسئولیت بسیاری را به همراه می آورد. خطرات ناشی از ریسک اشتباه را در نظر بگیرید که می تواند به از دست دادن شغل یا امرارمعاش بیانجامد؛ بنابراین «تحصیل» از طریق آموزش و تجربه ای که حاصل شده به شکل هنری در رهبران مؤثر تبدیل می شود که آن را موثر فراگیرند.

 

8. بهترین رهبران موفق می شوند:

رهبران مؤثر موانعی را که بر سر راهشان قرار می گیرند، هموار می کنند و به اعضای تیمشان قدرت می دهند تا هر کاری از دستشان بر می آید، انجام دهند تا راه را برای خودشان و دیگر اعضای تیم هموار نمایند.

 

9. بهترین رهبران ضربه ها را می گیرند:

رهبران مؤثر وارد « بگوومگو» نمی شوند، بلکه رهبر مؤثر ضربه را می گیرد و اگر لازم بداند با تأثیرپذیری و عقل بالاتری ضربه را برمی‌گرداند و درنهایت حفظ تعهدات، عقلی است که رهبران در تیم خود به دنبال آن هستند.

 

10. بهترین رهبران به موفقیت پاداش می دهند نه به تقلا کردن:

سخت تلاش کردن و به نتیجه نرسیدن ارزش کمی دارد، چون ممکن است بارها و بارها تکرار شود و سودی در برنداشته باشد. این کار باعث می شود، اعضای تیم فکر شکست را از ذهنشان بیرون نمایند و با موفقیت های پی‌درپی خودشان و شمارا شگفت زده نمایند. رهبران متوسط و مدیران بر روی نتیجه تمرکز می کنند در حالی که رهبران مؤثر روی نتیجه الهام بخش و کاریزما شده استوارند.

در آخر امیدوارم این 10 اصل که به عنوان یک چک لیست در خدمت شما قرارگرفته بتواند گامی مؤثر و الهام بخش را خلق نماید و سازمان و کسب‌وکار شمارا همیشه درراه برنده شدن (Winner) نگه داشته و هدایت نماید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. شمارش آرا: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.