نام فیلم: سخنرانی پادشاه ( The King’s Speech ) 

موضوع : بیوگرافی, درام, تاریخی
مدت زمان: 118 دقیقه
سال انتشار : 2010
کارگردان : Tom Hooper

~~~~~~~~

بازیگران : Colin Firth, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi, Robert Portal

~~~~~~~~

سخنرانی پادشاه فیلم درام تاریخی است که محصول ۲۰۱۰ بریتانیا است. تام هوپر کارگردان فیلم است که بر پایه فیلم‌نامه دیوید سایدلر این فیلم را کارگردانی نمود.

سخنرانی پادشاه برنده جایزه برگزیده تماشاگران در جشنواره فیلم تورنتو ۲۰۱۰ شد و در سال ۲۰۱۱ در هشتاد و سومین دوره جوایز اسکار برنده جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین فیلم‌نامه اوریژینال شده است.

این فیلم بر اساس واقعیت ساخته شده و دربارهٔ بخشی از زندگی جرج ششم، پادشاه بریتانیا و پدر الیزاابت دوم ملکه فعلی این کشور، است که دچار لکنت زبان بود.

نقش پادشاه را در این فیلم کالین فرث و نقش پزشک او را جفری راش بازی کرده‌اند.

فیلم روابط پادشاه ششم انگلیس، جرج ششم و دکتر معالج استرالیایی اش جفری راش است را به نمایش می گذارد که تلاش می کند مشکل لکنت زبان جرج ششم را با مهارت تجربی خودش برطرف نماید و در هنگام آموزش در فیلم شاهد هستیم که جفری راش به پادشاه قوت قلب می دهد و او را تشویق می کند که دلسرد نشود.

اهمیت تأثیر و نفوذ سخنرانی های مقامات در دوران معاصر با پیشرفت سریع صنایع ارتباطی و سیستم های چندرسانه ای بر همگان پوشیده نیست. اگر لباس زیبایی بپوشید دلیل بر اعتبار و شخصیت متعالی شما نیست. اگر سوار بهترین ماشین هستید، دلیل بر سطح سواد و اطلاعات شما نمی شود، اما همین که توانستید درگروه یا جمعی خوب سخن بگویید همه شما را تحسین خواهند کرد، و به شهامت و رشادت رفتار شما غبطه خواهند خورد!

حال فرض کنید که پادشاه یک کشور هستید و نتوانید در بین حضار سخن بگویید، فاجعه ای بزرگ رخ می دهد و دیگران حتی مهارت های فوق العاده شما را زیر سوال خواهند برد.

داستان فیلم  اینگونه آغاز می‌شود که آلبرت (کالین فرث)، دوک یورک و فرزند کوچکتر پادشاه جرج پنجم (مایکل گمبون)، در نمایشگاه امپراتوری ۱۹۲۵ در ورزشگاه ومبلی می خواهد سخنرانی نماید. هنگام سخنرانی ناگهان توقف نموده و لکنت زبان وی در سخنرانی او به وضوح برای هزاران نفر از شنوندگان و مخاطبان آشکار می‌شود.

جرج پنجم، پدر آلبرت و پادشاه بریتانیا در طول جنگ جهانی اول، اولین پادشاه بریتانیایی است که با استفاده از رادیو برای مردمش صحبت می‌کند. جرج پنجم به زودی در بستر بیماری گرفتار می شود و سرانجام از دنیا می‌رود. به این ترتیب برادر بزرگِ آلبرت، دوید، گای پیرس، با لقب ادوارد هشتم به عنوان پادشاه بریتانیا معرفی می‌گردد و این در حالی است که در رفتار او از مسئولیت‌پذیری به عنوان پادشاه خبری نیست.

به موازات پادشاهی ادوراد هشتم، آلبرت به دنبال درمان ناتوانی لکنت زبان خود در سخنرانی است. درمانهای مرسوم و سنتی دلسردکننده اند تا اینکه الیزابت، همسر آلبرت (هلنا بونهام کارتر) با گفتاردرمانگری استرالیایی که مبتکر روش‌های نوینی برای درمان بوده و در لندن ساکن است به نام لیونل لوگ (جفری راش) آشنا می‌شود و خود را با نام خانم جانسون معرفی می‌کند. لیونل ابتدا از پذیرش آلبرت امتناع می‌کند، اما کمی بعد با اطلاع یافتن از هویت واقعی آلبرت و الیزابت مسئولیت درمان وی را بر عهده می‌گیرد؛ ولی کار به سادگی پیش نمی‌رود و آلبرت در مقابل درمانگر خود، به ویژه در مقابل کنجکاوی های لیونل به خاطر کنکاش در زندگی خصوصی‌اش از خود مقاومت نشان می‌دهد. لیونل دلسرد نشده و از آنجا که فردی سخت‌کوش است با اجرای یک سری از قوانین خاص خود، سعی در ریشه‌یابی و درمان ناتوانی آلبرت دارد.

کنکاش‌های لیونل سرانجام وی را به ریشه ناتوانی آلبرت می‌رساند. وی در می‌یابد که بدرفتاری پرستار دوران کودکی آلبرت و استهزاء توسط برادرش دیوید، دلایل بروز ناهنجاری لکنت زبان در آلبرت شده است. لیونل با بکار بستن روش‌های مختلفی سعی در بهبودی آلبرت دارد. در حین درمان آلبرت و درمانگرش لیونل، تبدیل به دوستانی نزدیک می‌شوند و آلبرت برخی اوقات برای صحبت عادی و مشورت نیز پیش به لیونل مراجعه می نماید.

از نکات جالب درمان لیونل ابداع شیوه ای نوین است، هدفونی را که آهنگی با صدای بلند در آن پخش می شود بر روی گوش های آلبرت قرار می دهد و از وی می خواهد کتابی از شکسپیر را با صدای بلند برای او بخواند، بطوریکه آلبرت نمی تواند صدای خواندن خود را بشنود. در هنگام خواندن کتاب توسط آلبرت، لیونل صدای او را ضبط می کند. نتیجه بسیار حیرت انگیز است. آلبرت بدون هیچ توقفی، متنی از نوشته های شکسپیر را می خواند.

پادشاه ادوارد به قصد ازدواج با زنی مسن که قبل از وی دو بار ازدواج کرده، والس سیمپسون، مجبور به استعفاء از مقام پادشاهی خود می‌شود؛ و به این ترتیب آلبرت می‌بایست جایگزین وی شود. هم‌زمان با این اتفاقات نخست وزیر بریتانیا، استنلی بالدوین، به خاطر ازدواج پادشاه با زنی مسن ابتدا وی را تهدید به استعفاء کرده و سپس تهدید خود را عملی می‌کند. نویل چمبرلین نخست وزیر می‌شود، البته او تنها یکبار در فیلم ظاهر می‌شود، برعکس وینستون چرچیل که نقش پر رنگ‌تری در فیلم ایفا می‌کند.

پس از کناره‌گیری پادشاه ادوارد هشتم در سال ۱۹۳۶ از تاج و تخت بخاطر ازدواج با سیمپسون، آلبرت با عنوان جرج ششم پادشاه بریتانیا و همسرش الیزابت ملکهٔ بریتانیا می‌شود. پس از تهاجم آلمان به لهستان در سال ۱۹۳۹، چمبرلین به آلمان اعلام جنگ می‌دهد و پادشاه جدید باید برای مردم صحبت کند. با کمک لیونل وی این سخنرانی رادیویی را به صورت فوق‌العاده و بدون لکنت انجام می‌دهد و مورد تشویق تهیه کننده رادیو، حاضرین و مردمی که جلوی کاخ باکینگهام جمع شده‌اند می‌گردد.

فیلم سخنرانی پادشاه درباره دو مرد است که به تنهایی چشم اندازی تاریخی از  احساس را در یکی از بهترین فیلمهای سال خلق می کنند. به طوری که شما را در توصیف زیبایی های فیلم به لکنت می اندازد!

منابع:

  1. ویکی پدیا فارسی
  2. سایت نقد فارسی

 

آقای الفبا شما را به تماشای فیلم  سخنرانی پادشاه ( The King’s Speech ) در وب سایت خود دعوت می نماید

این مطلب چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.