سبک رهبری تحول گرا و راهبرانی که از این سبک رهبری استفاده می کنند، عموما پر‌انرژی، علاقه‌مند و مشتاق هستند. این رهبران نه‌تنها در فرایند‌های کار درگیر می‌شوند. بلکه تمرکزشان روی این است که به دیگر افراد گروه کمک کنند تا آنها نیز در کارهایشان موفق باشند.

زمان هایی فرا می رسد که رهبر و پیروانش، یکدیگر را به بالاترین سطح ارزش و انگیزه  می برند. آن زمان، زمانی است که تحول شکل می گیرد. این سبک رهبری با قلب و ذهن دیگران رابطه مستقیم دارد.
در این سبک رهبری احساس رضایت و انگیزش بیشتری حاکم است. در نهایت موفقیت بالاتر در دسترس اعضا قرار می گیرد. رهبری تحولی بیش از آنکه به کنترل مستقیم نیاز داشته باشد به اعتماد، توجه به دیگران و تسهیل کارها نیاز دارد.
از شاخصه های مهم رهبر تحولی می توانم به موارد زیر اشاره کنم:

  • بصیرت بلند مدت
  • توانمند کردن افراد
  • توسعه دیگران
  • چالش فرهنگی برای ایجاد تغییر

در سبک رهبری تحول گرا قدرت رهبر از ایجاد درک متقابل و اعتماد ناشی سرچشمه می گیرد. در این نوشته بررسی دقیق تری از این سبک رهبری مفید را خواهید خواند.

 

عکس رهبری تحولی

عکس رهبری تحولی

سبک رهبری تحول گرا

آیا در گروهی حضورداشته‌اید که در آن گروه، شخصی کنترل گروه را با القاء تصاویر روشنی از اهداف در دست بگیرد و با تلاش و انرژی، اشتیاق لازم را برای کار به بقیه اعضا منتقل کند؟

این شخص یک رهبر تحول گر نامیده می‌شود.

مفهوم رهبری تحول‌گرا در ابتدا توسط متخصص رهبری جیمز مک گری گور بارنز (James MacGregor Burns) معرفی شد. به گفته او این سبک زمانی دیده می‌شود که «رهبران و پیروان یکدیگر را وادار به پیشرفت در سطح بالاتری از انگیزه نمایند».

این سبک برای اولین بار توسط برنارد ام (Bernard M. Bass) در دهه 1970 گسترش یافت و امروزه نظریه رهبری تبدیلی باس نامیده می‌شود.

برنارد ایده اصلی بارنز را بسط داد و بعدها اعتماد، احترام و تحسین از اعضا به این سبک اضافه گردید. برخی از ویژگی‌های سبک رهبری تحول‌گرا، توانایی تحریک و الهام‌بخشیدن به اعضا و ایجاد تغییرات مثبت در گروه است.

رهبران تحول گر ازنظر احساسی، باهوش، پرانرژی، پرشور و اشتیاق هستند. آن‌ها متعهد به سازمان برای رسیدن به اهدافشان هستند. علاوه بر آن به اعضای گروه کمک می‌کنند تا پتانسیل خود را بالا ببرند.

 

عکس مولفه های رهبری تحول گرا

مولفه های رهبری تحول گرا

در رهبری تحول‌گرا چهار مؤلفه اصلی وجود دارد:

تحریک عقلانی: رهبران تحول‌گرا نه‌تنها وضعیت موجود را به چالش می‌کشند؛ بلکه خلاقیت را در میان گروه رواج می‌دهند. رهبر سبک تحول‌گرا، اعضای گروه را تشویق می‌کند تا راه‌های جدیدی برای انجام کارها و فرصت‌های جدید برای یادگیری پیدا کنند.

ملاحظه فردی: رهبری تحول‌گرا نیز شامل حمایت و تشویق است. رهبران تحول‌گرا به‌منظور ایجاد روابط حمایتی، خطوط ارتباطی را باز نگه می‌دارند تا اعضای گروه احساس آزادانه‌ای برای به اشتراک گذاشتن ایده‌ها داشته باشند. به‌این‌ترتیب رهبران تحول‌گرا می‌توانند به‌طور مستقیم از سهم منحصربه‌فرد هر یک از اعضا، استفاده شایانی نمایند.

انگیزه الهام‌بخش: رهبران تحول‌گرا دارای یک دید کلی بوده که می‌توانند آن را به‌صورت الهام‌بخش برای اعضا بیان نمایند. این رهبران قادر به ایجاد اشتیاق و انگیزه برای تحقق اهداف رادارند تا اعضا نیز بتوانند لذت پیروزی را تجربه کنند.

تأثیر متقابل: رهبر سبک تحول‌گرا به‌عنوان یک الگو در خدمت اعضای تیم است. ازآنجاکه اعضای گروه به رهبرشان اعتماد دارند، به او احترام می‌گذارند و از رهبرشان الگوبرداری نموده و مانند او درصحنه‌های رقابت حاضر می‌شوند.

تأثیرات رهبری تحول آفرین

رهبران تحول آفرین کسانی هستند که دیگران را تحریک می‌کنند تا هم به نتایج عالی دست پیدا کنند و هم در این فرایند ظرفیت‌های رهبری خود را افزایش دهند.

رهبران تحول آفرین همیشه پاسخگو بوده و الهه ی  الهام در مسیولیت پذیری هستند. آن ها با پاسخ‌گویی به نیازهای فردی زیردستان و قدرت‌بخشیدن، به آنها برای رشد و تبدیل‌شدن به رهبران آینده کمک شایانی می‌کنند.

شواهد حاصل از تحقیقات به‌روشنی نشان می‌دهند:

گروه‌هایی که رهبران تحول آفرین آنها را هدایت می‌کند، عملکرد بهتری دارند و در مقایسه با گروه‌هایی که با سبک‌های دیگر رهبری اداره می‌شوند، از سطح رضایت بیشتری برخوردار هستند.

برای اینکه رهبری تحول آفرین شوید تنها توصیه ام به شما این است که سبک رهبری خاکستری را فرا بگیرد. سبک رهبری خاکستری نه تنها تکمیل کننده سبک رهبری تحول آفرین است بلکه برخی از مولفه های سبک فوق را بهبود می بخشد.

رهبرانی که خود را به تفکر خاکستری و سبک خاکستری سوق می دهند، آمده اند که بمانند و با قدرت به پیش روند.

بهترین راهی که می تواند شما را به یک رهبری تحول آفرین مبدل سازد، داشتن چشم اندازی قوی است. در هر لحظه سعی کنید در این چشم انداز نقش های اساسی از خود ایفا کنید. در این فرایند نه تنها مهم است که خودتان به این چشم‌انداز باور داشته باشید، بلکه باید دیگران را تشویق کنید که به چشم‌انداز شما باور داشته باشند.

گروه‌هایی که به این سبک رهبری روی می‌آورند هم رهبر و هم اعضا، موفق و وفادار هستند. هر دو به تیم بسیار توجه نموده و در مورد توانایی گروهی به‌شدت تأکید و مراقبت دارند.

درنهایت سبک رهبری تحول‌گرا به عملکرد بالا و رضایت بیشتر گروه نسبت به دیگر سبک‌ها منجر شده و به بهبود بیشتر رفاه اعضای گروه کمک می‌نماید.

حتما از دیگر مطالب سایت آقای الفبا دیدن فرمایید

این مطلب چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.7 / 5. شمارش آرا: 3

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.