داستان آقای الفبا

داستان یک تلنگر!

95/12/25: مطلبی را مطالعه می‌کردم که ناگهان چشمم به کلامی برخورد کرد که نوشته بود:

امام صادق به هشام بن حکم یکی از شاگردانش نوشت:

ای هشام برای هر چیز رهبری است و رهبر عقل اندیشیدن و رهبر اندیشیدن، خاموشی است و برای هر چیز، مرکبی است و مرکب عقل، تواضع است. برای نادانی تو همین بس که مرتکب کاری شوی که از آن نهی شده‌ایم.

نمی‌توانستم از جمله «برای هر چیزی رهبری است» به‌راحتی عبور کنم. طی سه شبانه‌روز به آن جمله فکر می‌کردم و تصمیم گرفتم کاری انجام بدهم. کاری متفاوت که تا به آن موقع انجام نداده بودم.

پنج سال تحقیق در مورد سبک‌های لیدرشیپ انجام داده بودم و طی سالیان طولانی حضورم در شرکت‌های مختلف، خلأی در حوزه مدیریت تمامی سازمان‌ها را به چشم دیدم، خلائی بزرگ که اسم آن را خلأ لیدرشیپ در کسب‌وکار می‌گذارم.

روزگاری در ایران، مدیریت استبدادی بهترین راه‌حل پول‌سازی به‌حساب می‌آمد. اما اکنون وقتی چشمانمان را بر روی واقعیت باز می‌کنیم، درمی‌یابیم که نه‌تنها عصر فناوری و اطلاعات را پشت سر گذاشته‌ایم، بلکه تجارت الکترونیک هم امروزه نتوانسته خلاقیتی فراتر از خلاقیت نوین برای تجارت در عصر حاضر از خود ارائه نماید.

با بالارفتن دانش عمومی در جوامع، استفاده از سبک خودکامه به‌عنوان یک راهکار کلی دیگر جواب‌گو نخواهد بود. در روزگاری نه‌چندان دور مدیرعامل، شخص اصلی هر سازمانی به شمار می‌رفت همه کارکنان چشم به او می‌دوختند تا او با قراردادهایی میلیاردی‌اش بتواند یک‌شبه سازمان را به ساحل فلاح و نجات برساند.

«برای هر چیزی رهبری است»

بدجور روی ذهنم اثر گذاشته بود، انگار تمام موفقیت در هر چیزی را در این جمله می‌یافتم.

تصمیم گرفتم ارتباطاتی جدید خلق کنم. منتهی این بار دوست داشتم این ارتباطات از قبیل ارتباطات دوستی، ارتباطات خانوادگی، ارتباطات کاری و ارتباطات منجر به فروش، عطروطعم بی‌نظیری را بر جای گذارد.

آقای الفبا را تأسیس کردم، آقایی که الفبای هر موفقیتی را در رهبری آن می‌بیند، نه در مدیریت آن.

هر یک از ما به‌عنوان یک لیدر کسب‌وکار می‌تواند نقش‌آفرین باشد. اما شرط لازم برای به حقیقت پیوستن این رؤیا این است که تلاش و کوشش را همت راه خود نموده و از مدینة فاضله‌ای که دیگران آن را در رؤیاهایشان خلق کرده‌اند، خارج شویم.

رهبری در هر کار یعنی الهام‌بخش بودن برای دیگران، به‌طوری‌که بتواند مشوق و قدرت دهنده دیگران در اصول فکری باشد و در صورت مشغله بتواند هارمونی لازم را در فکر خود سازماندهی کرده و این نظام فکری را به دیگر اعضای گروه بر اساس سیستمی کارآمد و فرایندی الهام‌بخش تزریق نماید.

اگر خواهان توسعه سازمانتان و یا توسعه رهبری فردی خود هستید، درست آمده‌اید، آقای الفبا با فرمول‌های خاص خود کمکتان می‌کند تا طعم و عطر جدیدی را در کسب‌وکار خود تجربه نموده و بر جای بگذارید.

در این وب‌سایت صرفاً به جنبه‌های لیدرشیپ در ابعاد فردی و تجارت توجه شده و هیچ‌گونه هدف سیاسی را دنبال نمی‌کند.